Jak kleić tapety?

Samodzielne klejenie tapety nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jeśli zadbamy o właściwe narzędzia, preparaty i organizację pracy, możemy osiągnąć profesjonalny efekt w swoim wnętrzu. Jak więc kleić tapety?

Co będzie potrzebne?

Do tapetowania potrzebne są narzędzie i akcesoria, dzięki którym będziemy mogli przeprowadzić cały proces. Niezbędne są dwa wiadra: jedno na wodę, drugie na klej. Nie można też zapomnieć o przyrządach do cięcia, czyli nożyczkach oraz nożyku uniwersalnym. Z pewnością przyda się również szczotka do dociskania tapety oraz pędzel. Do dociskania możemy użyć metalowej szyny. Osoby, które chcą uzyskać jak najlepszy efekt, a także ułatwić sobie pracę, mogą także wykorzystać pion murarski oraz stół do tapetowania. Nie zapominajmy także o samym materiale. Zawsze należy zakupić więcej materiału, niż potrzebujemy – da nam to przestrzeń na pomyłki, a także zachowanie niezbędnych marginesów. Należy także dobrać właściwy klej do tapety. Wrocław i inne duże miasta mają sklepy, w których znajdziemy wszystkie niezbędne przyrządy.

(Farby, tapety i okładziny ścienne – https://domar.pl/kategorie/farby-tapety-okladziny-scienne/)

Przygotowania

Naklejanie tapety składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich są przygotowania. Ściana, na której będziemy pracować, powinna być równa, sucha, czysta i zagruntowana. Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze przygotowanie wszystkich pasów tapety – zdecydowanie ułatwi to pracę. Brzegi cięcia można oznaczyć za pomocą metalowej listwy. Pamiętajmy o zachowaniu marginesu 5-10 cm – pozwoli to lepiej dopasować do siebie poszczególne pasy oraz sięgnąć od sufitu aż do podłogi. Ważnym etapem jest także oznaczenie miejsc na ścianie, w których będziemy kleić tapetę – lub przynajmniej równej linii dla pierwszego pasa. W tym celu należy wykorzystać pion murarski lub poziomicę. Jeśli na ścianach, które będziemy tapetować, znajduje się okno lub drzwi, najlepiej cały proces zacząć od powierzchni tuż przy nich.

Klejenie

Klejenie tapety nie jest skomplikowane. Przygotowane wcześniej paski należy posmarować klejem za pomocą pędzla lub wałka. Następnie składamy pasek – dolną i górną część do środka. Robimy to tak, by stykały się strony posmarowane klejem. Ważne jest, by nie dociskać ich do siebie. W ten sposób możemy przygotować sobie wszystkie potrzebne do wytapetowania ścian kawałki. Dlaczego warto złożyć pasy przed przeniesieniem ich na ścianę? Po pierwsze, znacznie ułatwia to przenoszenie poszczególnych fragmentów oraz utrudnia przypadkowe przyklejenie. Oprócz tego, tapeta z nałożonym klejem rozmięka i staje się bardziej elastyczna. Dzięki temu łatwiej będzie równo nałożyć ją na ścianę. Warto także, aby przed samym naklejaniem na ścianę poszczególne części dobrze nasiąknęły klejem, co pozwoli uzyskać lepszy efekt.

Nakładanie tapety

Dobrze nasiąknięte klejem paski tapety można nałożyć na ścianę. Przygotowany materiał przykładamy ok. 2-3 cm pod sufitem, a następnie rozkładamy jego dolną część. Upewnijmy się, że znajduje się on dokładnie w tym miejscu, w którym ma zostać on przyklejony. Jeśli wszystko jest w porządku, dociskamy go do ściany. Następnie wygładzamy go szczotką lub szmatką – od środka na zewnątrz. Następnie rozkładamy i przyciskamy górną część paska. Nie zapominajmy, aby przytrzymać dolną część tapety, aby zapobiec jej przesuwaniu. Nadmiar materiału ucinamy nożykiem. Całość powtarzamy z kolejnymi paskami tapety. Należy pamiętać o właściwym umiejscowieniu materiału przed jego dociśnięciem. Pozwoli to uniknąć widocznych łączeń. Błędy możemy poprawiać na bieżąco – jeszcze wilgotną tapetę można łatwo odkleić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *