Dobieramy fugę do białych płytek – trzy pomysły na niebanalny wystrój wnętrza

Klasyczna biel często gości w aranżacji łazienek i kuchni, m.in. jako barwa ścian oraz posadzek. Jasne płytki optycznie powiększają wnętrze, dodają mu blasku i świeżości. Ich ważnym dopełnieniem są fugi, które mogą przesądzić o wyglądzie całej kompozycji. Jaki kolor spoin wybrać do białej okładziny, aby stworzyć estetyczne a zarazem nietuzinkowe pomieszczenie? Mamy dla Was trzy różne propozycje.

Piękno tkwi w szczegółach

Urządzając łazienkę i kuchnię, z dużą dbałością podchodzimy do wyboru materiałów wykończeniowych, mniej uwagi poświęcając spoinom. Tymczasem dobrze dobrana fuga stanowi ciekawy detal kompozycyjny i może zupełnie zmienić wygląd płytek, a nawet całej aranżacji. Szczególnie w przypadku białych okładzin ceramicznych, które są jak czyste płótno malarskie, zapraszające nas do eksperymentowania i szeregu twórczych rozwiązań. W zależności od gustu i pomysłu na wnętrze, możemy postawić na subtelne łączenia lub sięgnąć po wyraziste zestawienie.

Płytki i fugi w wersji total white

Biel jest ponadczasowa, modna i wdzięczna w aranżacji. Zastosowana w wersji total look daje wrażenie czystości oraz jednorodności. Łącząc białe płytki i fugi w tym samym odcieniu uzyskamy efekt niczym nieograniczonej powierzchni. Taki zestaw jest wyjątkowo pomocny w aranżacji mniejszych wnętrz – jednolita posadzka sprawia, że wydają się one większe, wyglądają elegancko i spójnie. Natomiast w przypadku średnich oraz dużych pomieszczeń, jasny total look podkreśla ich metraż – szczególnie, jeżeli postawimy na absolutny hit ostatnich sezonów – płytki wielkoformatowe. Ponadto, idealnie białe ściany czy podłoga stanowią bezpieczne tło dla pozostałych elementów wystroju. Pozostawiają przestrzeń dla odważnych, aranżacyjnych eksperymentów i wyrazistych dodatków. Możemy również konsekwentnie bazować na minimalistycznej estetyce, wprowadzając wyłącznie białe wyposażenie.

– Mimo wielu zalet aranżacyjnych, jasne fugi mogą budzić obawy dotyczące ich czyszczenia – mówi Daria Bielska-Muszalik, kierownik produktu w firmie Sopro. – Fuga Sopro Saphir doskonale sprawdzi się w wilgotnych i mokrych pomieszczeniach, na ścianach oraz podłogach – nawet tych ogrzewanych czy narażonych na codzienne zabrudzenia, wynikające z charakteru powierzchni użytkowej. Dzięki technologii Hydrodur i efektowi perlenia, Sopro Saphir wykazuje zdolność do samooczyszczania i nie chłonie zanieczyszczeń. Dodatkowo, to rozwiązanie chroni przed przenikaniem wody oraz przeciwdziała rozwojowi pleśni i mikroorganizmów. To gwarancja czystej spoiny, odpornej na zabrudzenia i zmianę koloru – dodaje ekspert Sopro.

Efektowna gra kontrastów

Klasyczny kontrast bieli i czerni zawsze prezentuje się interesująco. Jeżeli posłużymy się nim podczas wyboru koloru fug do jasnych płytek, wówczas efekt będzie stylowy, a zarazem oryginalny. Oprócz gry barw, możemy postawić na nietypowe formaty płytek, np. modne heksagony czy kafelki typu metro. Dynamiczne, zgeometryzowane powierzchnie w wersji black&white pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. To również pomysł na wystrój w stylu glamour czy retro. – Połączenie białych płytek i ciemnych spoin jest wyraziste, a przy tym wyjątkowo eleganckie. Dzięki niemu wyróżnimy pomieszczenie i nadamy mu nietuzinkowy charakter – mówi ekspert firmy Sopro. – Jeżeli zależy nam na subtelnym kontraście bieli i czerni, zastosujmy jedno- lub dwumilimetrową spoinę – oczywiście jeśli profesjonalny glazurnik uzna to za możliwe. Sopro Saphir pozwala bowiem na wykonanie fug o szerokości od 1 do 6 mm- tak, aby jak najlepiej wpisywała się w zamysł aranżacyjny – dodaje Daria Bielska-Muszalik.

Do wyboru, do koloru!

Wyobraźmy sobie aranżację, w której to nie płytki, ale fugi grają główną rolę. Dzięki szerokiej palecie kolorystycznej cementowej zaprawy Sopro Saphir teraz wizję możemy zamienić w rzeczywistość. Pamiętajmy jednak, że projekt posadzki czy ściany z krzykliwymi, kolorowymi łączeniami wymaga dużego wyczucia i doświadczenia w aranżacji przestrzeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni doboru barw, warto zaufać wiedzy projektanta bądź architekta wnętrz.

-Nietuzinkowym, a zarazem ciekawym rozwiązaniem stanie się wykorzystanie kremów, beżo-brązów i szarości, które od lat święcą prawdziwe triumfy popularności! Takie zestawienia łączą subtelność z oryginalnością. Przełamują jednobarwną kompozycję bieli, a jednocześnie tworzą z nią harmonijne, pełne klasy zestawienia – zauważa mówi Daria Bielska-Muszalik. – Formuła Color Protect, zastosowana w fudze Sopro Saphir sprawia, że kolory zaprawy są trwałe i na całej długości posiadają identyczny odcień. Co więcej, gładka i łatwa w pielęgnacji powierzchnia, wpływa na niezmienny, estetyczny wygląd fugi – nawet po latach eksploatacji – dodaje ekspert Sopro. W tym przypadku warto zainspirować się naturą i dopełnić wnętrze motywem drewna, kamienia czy surowego betonu. Białe płytki i fugi w delikatnych barwach doskonale zagrają z takimi elementami, a jeśli dodamy do nich kilka odważnych akcentów kolorystycznych – powalający efekt końcowy mamy w kieszeni!

One thought on “Dobieramy fugę do białych płytek – trzy pomysły na niebanalny wystrój wnętrza

  1. Do białych płytek pasuje chyba każdy rodzaj fugi. Na dobór fugi trzeba spojrzeć bardziej ogólnie. Na całe pomieszczenie i meble w jakich są koloroch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *