Akcja – renowacja! Przywracamy drewnianym meblom dawny blask

Romantyczny shabby chic, wyraziste retro i sielski rustykalizm – kompozycje, w których pierwsze skrzypce grają dodatki „z duszą” podbijają serca projektantów i inwestorów, stanowiąc doskonały sposób na zaaranżowanie domowej przestrzeni. Podstawą są tu drewniane meble – nieco z innej epoki, czasem nadgryzione zębem czasu – takie, które mają wiele historii do opowiedzenia. Jak przywrócić im nieco dawnego szyku, by jeszcze długo cieszyły nasze oczy? Tu niezbędna będzie jesienna akcja-renowacja!

Stylizowana toaletka znaleziona na pchlim targu, szafka nocna zabrana ze strychu, a może klimatyczne drzwi doskonale uzupełniające wystrój przestrzeni vintage? Choć niezwykle oryginalne, zanim ozdobią nasze wnętrza, wymagają nieco troski i uwagi. Mogłoby się wydawać, że renowacja mebli to zabieg wymagający i skomplikowany, ale w istocie wcale nie tak trudno nadać im drugie życie. Wystarczy gruntowne czyszczenie, naprawienie drobnych ubytków, a na końcu odpowiednie zabezpieczenie, by zamienić wysłużone drewno w prawdziwą, dekoracyjną perełkę.

Najważniejsze to dobrze zacząć!

Pracę z tym naturalnym surowcem, a w szczególności nanoszenie nowych warstw renowacyjnych, rozpoczynamy od poprawnego przygotowania powierzchni. W tym celu usuwamy stare powłoki z farb, bejc, lakierów i zanieczyszczeń. Drewno lakierowane szlifujemy starannie papierem ściernym (240). Jeżeli lakier łuszczy się, należy go usunąć za pomocą Środka do usuwania starych powłok, a następnie zneutralizować powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia na 24h. Jeśli mamy do czynienia z drewnem woskowanym, warstwę wosku usuwamy, całość szlifujemy i odpylamy. Drewno oleiste odtłuszczamy i oczyszczamy.

Jeśli odnawiamy przedmiot o dużej powierzchni, warto pomyśleć o skorzystaniu z praktycznej szlifierki. Pamiętajmy jednak, aby dobrać odpowiednią ziarnistość papieru ściernego – zbyt gruby zniszczy strukturę drewna i stworzy nieusuwalne bruzdy.

Lakierowanie – ochrona naturalnego piękna

Lakier w DIY to prawdziwa klasyka gatunku, która nie tylko zapewnia odporność na zarysowania, uderzenia, plamy i działanie wody, ale uwydatnia piękno drewna, nadając mu odpowiedni, intensywny kolor i subtelne wykończenie. – Lakier do mebli i boazerii V33 to doskonały preparat do dekoracji i ochrony wewnętrznych elementów drewnianych, takich jak: meble, boazerie, drzwi, ościeżnice, balustrady – zarówno z drewna egzotycznego, jak i europejskiego – podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Jego aplikacja jest niezwykle prosta.

Krok o kroku: Przed użyciem i w trakcie nakładania produkt dokładnie mieszamy. Preparat aplikujemy pędzlem, wałkiem lub pistoletem (w przypadku pistoletu rozcieńczyć do 10% wodą) w minimum dwóch równych warstwach, zgodnie z kierunkiem włókien drzewnych, nie pozostawiając zacieków i nadlewów. Pierwszą warstwę pozostawiamy do wyschnięcia na 3 godziny, a następnie, przed nałożeniem drugiej warstwy, powierzchnię szlifujemy papierem ściernym (240) i odpylamy. Całość pozostawiamy do wyschnięcia i gotowe!

Bogata gama kolorystyczna pozwala na dowolną zabawę z barwą – mamy tu bowiem do wyboru szeroki wachlarz brązów, szarości, klasyczną biel oraz wariant bezbarwny. Dodatkowo, dzięki tak rozbudowanej palecie, możemy uzyskać efekt połysku, matu lub półmatu – wszystko zależy od naszej wyobraźni! Efekt? Piękne, odnowione i jednocześnie doskonale zabezpieczone powierzchnie.

Woskowanie – dekoracja klasy premium

Do renowacji powierzchni o charakterze dekoracyjnym, a nie użytkowym, możemy podejść nieco inaczej. Stylizowane meble czy drewniane antyki – te, które nie muszą zostać zabezpieczone przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci, można z powodzeniem odświeżyć za pomocą wosku, który nada im jedwabistość oraz podkreśli ich naturalną patynę. Ciemne odcienie preparatu z powodzeniem wyrównają koloryt drewna, czy podkreślą jego odcień, zaś jasne świetnie sprawdzą się w przypadku mebli rustykalnych, z charakterystyczną przecierką. – Wosk barwiący Liberon Black Bison można nakładać na drewno surowe, bejcowane lub na Podkład ochronny do mebli Liberon. Dzięki zawartości twardego wosku karnauba, powłoka jest odporna na uszkodzenia, a zawartość mocnego pigmentu sprawi, że kolor drewna będzie intensywniejszy i głębszy – podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert firmy V33. – Do renowacji mebli w aranżacji scandi czy shabby chic możemy z powodzeniem użyć Wosku Wybielającego Liberon, dzięki któremu uzyskamy niebanalny, postarzany efekt. Produkt ten doskonale podkreśla usłojenie i nadaje surowcowi szarawy kolor dębiny, połączony ze złamaną bielą – dodaje.

Krok po kroku: Wosk barwiący Black Bison nakładamy kawałkiem Waty stalowej nr 000 Libéron lub bawełnianą szmatką, zgodnie z kierunkiem włókien drewna, delikatnie wcierając ruchami okrężnymi. Wosk pozostawiamy do wyschnięcia na 2-4 godziny i polerujemy ściereczką lub szczotką o sztywnym włosiu. Następnie nakładamy drugą warstwę i powtarzamy poprzednie kroki aplikacyjne.

Do wybory mamy tu szeroką gamę jasnych i ciemnych odcieni brązu.

Istnieje wiele sposobów, by nadać nowe życie starym meblom – od delikatnego odświeżenia aż po kompletną metamorfozę drewnianych akcesoriów. Bądźcie pewni, że nie ma się czego bać! Wystarczy odrobina wyobraźni, odpowiednie produkty, nieco wiedzy i już dziś możemy cieszyć pięknem i oryginalnym wyglądem mebli „z duszą”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *