Jak dobrać drzwi wewnętrzne – poradnik zakupowy

Drzwi wewnętrzne to element wykończenia domu, który należy wybierać ostrożnie. Zarówno ich rodzaj, jak i kolor wpływają na to, jak prezentuje się dane pomieszczenie. Zazwyczaj we wnętrzach dominują drzwi jednoskrzydłowe ze względu na swój najbardziej uniwersalny i praktyczny charakter.

Szeroka oferta sprawia jednak, że wybór nie jest prosty – w sklepach znaleźć można drzwi wykonane z różnorodnych materiałów, w całej gamie kolorystycznej, zarówno skromne, jak i bogato zdobione. To, na jakie drzwi wewnętrzne się zdecydujesz, wpłynie nie tylko na funkcjonalność, ale i na charakter całego pomieszczenia – mogą one stać się jego integralną częścią albo zupełnie je zdominować. Ważne więc, byś wybierał je dopiero w momencie, w którym masz już kompletną wizję wystroju, a dodatkowo miał na uwadze kilka praktycznych wskazówek.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Na początku warto przyjrzeć się temu, jakie rodzaje drzwi wewnętrznych znajdują się na rynku. Najbardziej powszechne są drzwi rozwierane, czyli te spotykane w większości domów. Choć takie rozwiązanie może się wydać najbardziej oczywiste, wciąż pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia tego, czy drzwi prawe czy lewe będą lepsze w danym przypadku. Podstawowym kryterium powinna być tu przede wszystkim funkcjonalność. Często okazuje się, że ze względu na planowane ustawienie mebli czy usytuowanie chociażby włączników światła wybór jest oczywisty. Na pewno nie chcesz, by drzwi były blokowane przez meble czy by zapalanie światła okazało się niepraktyczne – stąd też konieczne jest zadecydowanie, czy dane drzwi będą otwierać się na zewnątrz czy do wewnątrz, a to z kolei jest związane z tym, czy będą to drzwi prawe czy lewe.

Małe pomieszczenia zazwyczaj narzucają konieczność montowania drzwi otwierających się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej przestrzeni. Znaczenie ma jednak także kwestie bezpieczeństwa. Przykładowo, drzwi do łazienki powinny zawsze otwierać się na zewnątrz. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem są także drzwi przesuwne. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie sprawdzą się te przeszklone, które są nie tylko funkcjonalne, ale też stanowią dodatkową ozdobę dla całego wystroju. Przesuwane drzwi pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń i sprawiają, że nie będziesz musiał dbać o zachowanie wolnej przestrzeni na łuku otwierania drzwi. Będziesz natomiast zmuszony pozostawić miejsce na ścianie albo zamontować drzwi przesuwne chowane w środku – o nich jednak koniecznie pomyśl jeszcze na etapie stawiania ścian działowych.

Alternatywą są też drzwi harmonijkowe, które, jak sama nazwa wskazuje, będą się składać, a tym samym zajmować niewiele miejsca. Nie wymagają zagospodarowania przestrzeni na ścianie czy zwolnienia miejsca, by drzwi mogły poruszać się po łuku. Jest to więc rozwiązanie idealne dla małych pomieszczeń. Przy ich montażu musisz jednak zadbać o większy otwór – po zamontowaniu drzwi ulegnie on bowiem dużemu zwężeniu.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do podłogi lub ściany?

Funkcjonalność to jednak dopiero pierwsza kwestia. Jest to wprawdzie niezwykle ważny aspekt, ale równie duże znaczenie ma estetyka. Drzwi powinny współgrać z meblami i pozostałymi elementami pomieszczenia tak, by wszystko tworzyło spójną całość. Należy więc dopasować je do ścian, mebli i podłogi. Bardzo częstym błędem jest głowienie się, jak dobrać drzwi do podłogi. Tymczasem eksperci radzą, by zwracać uwagę raczej na pozostałe elementy wystroju. Podłoga nie powinna bowiem przechodzić na ścianę. Szczególnie w przypadku ciemnych kafli czy paneli dopasowanie do nich drzwi sprawi, że przytłoczą one całe pomieszczenia zamiast tylko dopełnić całości.

Zamiast tego warto więc wiedzieć, jak dobrać drzwi do ścian. Powinny one pasować do ogólnej kolorystyki wnętrza. Najpopularniejszym wyborem są wciąż drzwi w kolorze drewna, ale i tutaj masz ogromny wybór – dwie palety odcieni, ciepłych i zimnych, od najjaśniejszych po niemal czarne. W przypadku nowoczesnych wnętrz stawiaj przede wszystkim na jasne rodzaje drewna wpadające w szarość.

Doskonale będą komponować się z bielą i czernią czyli głównymi kolorami w nowoczesnych aranżacjach. Z jasnymi ścianami możesz jednak także zestawić ciemne drzwi, by uzyskać ciekawy efekt i nadać wnętrzu nieco charakteru. W takim wypadku upewnij się jednak, że również meble mają ten sam odcień i będą tworzyć z drzwiami spójną całość, a nie zostaną przez nie przytłoczone. Możesz też wybrać drzwi z elementami szklanymi, które wpuszczą do danego pomieszczenia nieco światła.

Jak zmierzyć drzwi?

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia dopasowania pod względem ściśle praktycznym. Tutaj koniecznie musisz wiedzieć, jak zmierzyć drzwi, by idealnie pasowały do otworu. Tym samym unikniesz kłopotów związanych z montażem czy późniejszym użytkowaniem. Wymiar, jaki otwór pod drzwi posiada bez zainstalowanej futryny, określasz, biorąc pod uwagę wysokość, szerokość i grubość muru. W pierwszej kolejności musisz zmierzyć właśnie wysokość, najlepiej w kilku miejscach od gotowej podłogi i podać najmniejszy uzyskany wymiar. Podobnie jest w przypadku szerokości – tutaj również kluczowy jest najmniejszy uzyskany wynik.

Natomiast w przypadku grubości muru, jeśli różnica pomiędzy pomiarami nie przekracza 1 centymetra, należy podać najszerszy z uzyskanych wyników. Znając wymiar otworu, będziesz już natomiast w stanie wyznaczyć rozmiar samego skrzydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *