Efekt murowany, czyli cegła we wnętrzu

Nowoczesna i tradycyjna, ciepła i surowa, fabryczna i rzemieślnicza – cegła to materiał kontrastów. Ma wiele wcieleń, a jako dekoracja domu buduje wyjątkowy klimat. Doskonale sprawdzi się zarówno w industrialnym lofcie, jak i w rustykalnej chacie. Z czym ją łączyć? Specjaliści Classen podpowiadają, jakie drzwi i podłogi stworzą z cegłą ciekawy duet.

– Cegła od wielu lat zdobi polskie mieszkania, jednak obecnie na nowo przeżywa rozkwit popularności. Często stosuje się ją w dekoracji ścian, kominków czy wysp kuchennych. Pojawia się także w łazienkach. Choć jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, nie powstrzymuje to osób urządzających wnętrza przed sięganiem po ten materiał. Surowa, wyrazista, a zarazem szlachetna sprawia, że pomieszczenia zyskują nową jakość – mówi Michał Białas, kierownik działu reklamy, Classen.

Od fabryki do mieszkania

Cegły w naturalnych odcieniach czerwieni i brązu doskonale prezentują się w industrialnych wnętrzach, inspirowanych architekturą przemysłową. Podkreślają ich surowość i prostotę. Dzięki nierównomiernej powierzchni i drobnym niedoskonałościom zyskują na unikalności. Oszczędne w formie, bardzo dobrze wyglądają u boku stali i żeliwa. Ciekawie komponują się również z betonem. W wielkomiejskich loftach chętnie są zestawiane z jasną podłogą, która eksponuje przestronność wnętrz i wizualnie je rozświetla. Taki efekt można uzyskać wybierając np. panele z kolekcji Galaxy 4V (Świerk Viviero) lub Harmony Forte (Dąb Dorado). Ich drewniana struktura stanowi ciekawy kontrast, a zarazem tło dla innych materiałów.

Cegła w wersji modern

W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzą się cegły bielone, a także w odcieniach szarości i brązów. Te pierwsze pięknie prezentują się w zestawieniu z lakierowanymi drzwiami w kolorze bieli lub grafitu, np. z serii Linea. Gładka powierzchnia skrzydeł zdobiona prostymi liniami reprezentuje modernistyczne wzornictwo. Razem z nierównomierną ścianą z cegieł tworzy atrakcyjną wizualnie kompozycję. Osoby, które preferują klasyczne rozwiązania, mogą postawić na drzwi ramowe wykończone drewnopodobną okleiną, np. z linii Traffic. Naturalny rysunek drewna ociepli wizualnie wnętrze. By spotęgować ten efekt warto wybrać panele o wyczuwalnej strukturze w słonecznym odcieniu, np. NEO 2.0 Wood Summer Oak. Takie połączenie stworzy modernistyczny, a jednocześnie bardzo przytulny wystój.

Ludowe inspiracje

Cegła to także materiał kojarzony z wnętrzami rustykalnymi. Jej rzemieślniczy rodowód idealnie pasuje do klimatu tego stylu aranżacji. Niepowtarzalna faktura ciekawie rozprasza światło w pomieszczeniach. Piaskowe i rdzawe odcienie eksponują ich przyjazny, sielski charakter. Jeśli stanowi ona pozostałość po budownictwie przodków, staje się więcej niż tylko dekoracją. Pozwala przenieść się w sentymentalną podróż. W takim wystroju będzie dobrze współgrała z innymi kamieniami oraz z drewnem. Na podłodze można zastosować panele podłogowe przypominające kamienną posadzkę, np. SONO Landscape Rusty Secret. To zestawienie zapewni przytulność, a jednocześnie wyeksponuje naturalny charakter wnętrza.

Niewzruszona jak mury

– Niezależnie od trendów, cegła jest uniwersalna i ponadczasowa. Sprawdzi się wszędzie. W kamienicy, nowoczesnym lofcie, w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty i w wiejskim domku. W każdym z tych miejsc wprowadzi ciepły, przytulny klimat. Jej wyjątkowość i piękno tkwi w niedoskonałości. Na rynku istnieje wiele zamienników cegły, np. płytek z kompozytu czy tapet, natomiast wybierając tę prawdziwą mamy pewność, że nasze wnętrze zyska unikalny charakter – dodaje Michał Białas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *